Sterowanie i Monitoring Maszyn i Urządzeń

Specjalność ta obejmuje zagadnienia z zakresu budowy i diagnostyki maszyn oraz modelowania z zastosowaniem technik komputerowych. Studenci zapoznawani są z zasadą działania podstawowych typów napędów elektrycznych i płynowych stosowanych w maszynach roboczych i liniach produkcyjnych, a także budują systemy akwizycji danych bazujących na zróżnicowanych typach czujników i przetworników. Prezentowane są przemysłowe implementacje układów sterowania i zastosowania systemów kontrolnych między innymi w transporcie bliskim. Studenci nabywają umiejętności programowania sterowników PLC i wizualizacji stanów procesu na panelu operatorskim HMI.

Opis aktualnych przedmiotów ogólnych, kierunkowych oraz specjalnościowych realizowanych na specjalności w roku 2020/21 znajduje się pod linkiem:

Plan specjalności:
Sterowanie i Monitoring Maszyn i Urządzeń

kierownik specjalności:
dr inż. Artur Gawlik (M-11)